Türkiye’deki Diş Hekimleri Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl denklik alabilir?


 • Amerika Birleşik Devletleri’nde diş hekimliği, çoğumuzun öğrencilik yıllarından süre gelen bir merakımız olmuştur. Diş hekimliği lisansı ve denklik alma aşamaları (DDS veya DMD), master ve uzmanlık programları (MSc), doktora (Phd) gibi alanlar hafızamızda yer etmişse de kimimiz bu konular hakkında bilgi edinebilmiş, kimimiz ise zaman içersinde dikkatimizi başka konulara odaklamışızdır. Bizler de bu yazımızda bu mevzularla alakalı özet mahiyetinde bilgiler sunmaya çalışacağız.abd-denklik

  ABD’ de denklik için gerekli şartlar eyaletlere göre farklılık oluşturmaktadır. Türkiye’ den mezun bir diş hekimi, ABD’nin birkaç eyaleti haricinde, denklik alabilmesi için bazıları son bir, bazıları son iki, bazıları son üç yıl üniversiteyi tekrar okumayı şart koşmaktadır. AL, CA, FL, CT, FL, GA, IL, IA, MI, MO, NH, NJ, NY, NC, OH, OR, PA, PR, SD, VT gibi eyaletler, ABD tarafında akredite edilmiş bir diş hekimliği fakültesinin son iki yılını tekrar okunmasını şart koşmaktadır. Aslında burada işin önemli ve zor kısmı ABD deki herhangi bir üniversiteye kabul almaktır. Başvuruların çok olduğu bir sistemde az sayıdaki denklik alma programları (Advanced Standing Program) oldukça az sayıda kontenjan ayırmaktadır. İzlenecek prosedürlerin daha iyi anlaşılması için madde madde prosedürü takip edelim.

   

  1. Mevcut diş hekimliği diploması ve transkripti yeminli tercümanlar aracılığı ile İngilizceye çevrilmesi gerekmektedir.  Aslına ait fotokopi ve tercümeler daha sonra ECE (Educational Credential Evaluators, Inc. P.O. Box 514070, Milwaukee, Wisconsin 53202-3470   www.ece.org)  adındaki bir kuruma postalanmalıdır. Bu kurum diploma ve transkripti kendi eğitim sistemine göre kredilendirme yapmaktadır.          ADA, American Dental Association, kendine ilk başvurularında ECE den gelen değerlendirmenin genel olmasını ‘general evaluotion’ şart koşmaktadır. Talep ettiğiniz ve buna bağlı ödeme yaptığınız tutar miktarınca evrak veya evraklar, gönderdikleriniz bu kurumda kalmak şartı ile damgalanmış ve tarafınızca açılmamak üzere sizlere geri gönderiliyor.
  2. ECE nin ABD eğitim sistemine göre kredilendirmiş general evaluation formunu ADA ye bağlı The Joint Commission on National Dental Examinations, (JCNDE, 211 East ChicagoAvenue, Suite600 Chicago, Illinois  60611-2637)  kurumuna tekrar postalamanız gerekmektedir.
  3. JCNDE tarafından yapılan değerlendirme neticesinde size ulaşan mektup veya e-mail aracılığı ile prosedürlerde kullanılmak üzere size özel Dentpin numarası verilmektedir. Bu numara artık sizin sürekli kullanacağınız bir numara olup başvurularınızda sürekli sorulacaktır.
  4. National Dental Board Examinations, Part I ve Part II olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Part I sınavı temel tıp bilimleri, Part II ise klinik bilimlerden oluşmaktadır. Bu sınavlar ABD deki her diş hekimi tarafından verilmesi gerekli olan bir sınavdır. Ne var ki denklik alma adına başvurulan üniversitelerin bir kısmı yalnızca NDBE Part I’in, bir kısmı da hem NDBE Part I hem NDBE Part II’ nin geçilmesini şart koşmaktadır. İlk önce Part I geçilmesi gerekmekte ve sınava girmek için ADA’ ye şahsınıza ait Dentpin numarası ile başvuru yapmanız gerekmektedir.
  5. NDBE part I başvurusu yapıldıktan sonra her eyalette bulunan Prometric Center adında sınav merkezlerinden internet aracılığı ile randevu alınarak sınava girilir. Başvurular esnasında üniversitelerin önemli bir kısmı NBDE Part I ve II yi zorunlu kıldıklarından her iki sınavı da vermek avantaj sağlamaktadır.
  6. Geçer notu 75 olan (çan eğrisi ile değerlendirilme yapılıyor ve skala aralığı 49-99 dur) NBDE sınav sonucu elinize ulaşınca artık yeni bir aşama daha karşımıza çıkıyor.
  7. Advanced Standing Programlarına adaylar kendileri direkt başvuramamaktadır. Başvuru işlemleri, merkezi bir sistem olan CAAPID (Centralized Application for Advanced Placement for International Dentists)  adındaki bir kurum tarafından gerçekleştirebilmektedir. DENTPIN ile internet üzerinden kayıt yapılarak kendinize ait kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekmektedir. Başvuru bilgilerinizi en son onaylamadan (submit) kullanıcı adı ve şifrenizle birden fazla giriş yapabilir, hatta en son onayladıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamadan başvurularınızın değerlendirilme aşamasını takip edebilirsiniz. CAAPID aşaması 6 bölümden oluşmaktadır.
   1. Application information (Başvuru bilgileri) : Bu bölüm biyografik bilgi ve mesleki deneyimlerinizin sorulduğu kısımdır.
   2. Test scores (test sonuçları) : Bu bölümde TOEFL (Test of English as a Foreign Language) ve NBDE sonuçları sorulmaktadır.
   3. Academic History (akademik Geçmiş): Akademik geçmiş bölümünde mezun olduğunuz okul, üniversite ve mevcutsa üniversite sonrasında akademik kariyeriniz sorulmaktadır.
   4. Letters of Evaluation ( Referans mektupları):  Üç kişinin referans mektupları istenmektedir. Size referans olabilecek kişilere ait kısa bir bilgi kısmını doldurduktan sonra, bu bilgiler içersinde yer alan referans sahiplerinin e-mail adreslerine CAAPID referans formu atmaktadır. Mektubu yazacak kişi internet aracılığı ile sizle alakalı görüşlerini belirten mektubu tekrar CAAPID’e e-mail olarak geri göndermektedir. Bu mailleşme sizin inisiyatifiniz dışındadır. Aday sadece referentin bilgilerini belirtir ve sonrasında CAAPID bu şahısla kontağa geçer. Prosedürün işleyiş tarzını adayın referentine belirtmesinde fayda vardır.
   5. Personal Statement ( Kişisel açıklama) : Bu bölümde başvuru sahibinin niçin bu programa başvurduğu, hedefinin neler olduğu, kişisel kabiliyet ve eğilimleri hakkında bilgi içeren bir yazı yazması istenmektedir. Daha doğrusu aday bu yazı ile başvurularını değerlendiren üniversite görevlilerini etkilemesi gerekmektedir. Başvuruyu değerlendiren görevli adayın mektubunu okurken farklılığını görebilmeli ve aday da tercih edilebilmesi adına kendini iyi ifade etmelidir.
   6. Program Designations: Son olan bu bölümde üniversite tercihleri yapılmaktadır. Tercih edilen üniversite sayısına göre başvuru bedeli değişmekte ve ödeme kredi kartından gerçekleştirilerek onay (submit) verilmektedir.

  Bu aşamalardan sonra üniversiteye kabul alan öğrenci, kabul aldığı üniversitenin son iki yılını tekrar okur. Mezuniyet sonrasında mesleğini icra etmek istediği eyalete başvuruda bulunur. O eyalete ait Dental Board heyeti, eyaletine gore değişmekle birlikte, mezun hekimi sözlü ve klinik bir sınava tabi tutabilir. Oturum problemi olmayan aday bu aşama sonrasında mesleğini icra etmeye başlayabilir.

  Başvuruyu yapan adayın üniversite mezuniyet ortalaması (GPA)  ayrı bir önem arz etmektedir. GPA muhakkak yüksek tutulmalı ve kontejyanı az ama aday sayısının fazla olduğu Advaced Standing Programına avantajlı başlaması gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir diğer husus da TOEFL skorunun olabildiğince yüksek olmasıdır.

  Yazımızın başında belirttiğimiz gibi ABD’ de mesleğini icra etmek isteyen meslektaşlarımız için en önemli aşama üniversiteye kabul alma aşamasıdır. Kabul aşaması sonrasındaki kısa bir öğrencilik hayatı ve eyalete ait lisans işlemleri ABD vatandaşı dahil her diş hekimi adayının geçmek zorunda olduğu aşamalardır.

  Meslektaşlarımıza şimdiden başarılar diler, detaylı bilgilerin http://www.ada.org/490.aspx internet adresinden elde edilebileceğini belirtirim.

  DİŞ HEKİMİ

  Dt. Ali İlker Baştan

  Oral İmplantoloji

  Print Friendly and PDFPdf olarak indir & yazdır

tüm sayilarımız